Припинення права спільної часткової власності на майно без його поділу

 

Вбачається потреба у створенні дієвого механізму припинення права спільної часткової власності на майно без його поділу. Існування такого механізму буде корисним не лише у ситуаціях з неподільним майном, а і в інших випадках, оскільки сама по собі спільна власність на об’єкт зазвичай зменшує ефективність його використання (зменшується оперативність прийняття рішень, узгодження інтересів вимагає часу і зусиль тощо).

 

Механізмом припинення права часткової власності на майно без його поділу пропонується визначити продаж спільного майна на аукціоні з подальшим розподілом вирученого від продажу між співвласниками в порядку, встановленому для звернення стягнення на заставлене (передане в іпотеку) майно. Пояснюється це тим, що розподіл грошей при зверненні стягнення на предмет застави (борг - позивачу-заставодержателю, решта - відповідачу-заставодавцю) принципово не відрізняється від розподілу грошей при примусовому продажу спільного майна, де гроші розподіляються між позивачем та відповідачем (відповідачами). Відрізняється лише формула, за якою здійснюється розподіл.

Порівняльна таблиця змін, які пропонується внести до актів чинного законодавства, тут.

Запропонований механізм є «сирим», буду дуже вдячний за конструктивну критику. Буду особливо вдячний за оцінку проекту з точки зору державного виконавця - є думка, що необхідно прописати механізм примусового виконання відповідних рішень суду.